تاريخ و زمان
جمعه 4 اسفند 1402  
بيشتر
جستجو
بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 1036281
تعداد بازديد اين بخش: 94997
در امروز: 170
اين بخش امروز: 34

بيشتر
فعاليت هاي قرآني
طرح قرآني 1445 از 26 خرداد اجرا مي‌شود/ احتمال انتخاب سوره انفال

مدير شبكه قرآن و معارف سيما از آغاز اجراي طرح چندرسانه‌اي 1445 همزمان با ميلاد حضرت علي(ع) و نيز احتمال انتحاب سوره مباركه «انفال» به عنوان محوريت اين طرح خبر داد.

به گزارش خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)، سيدباقر پيشنمازي، مدير شبكه قرآن و معارف سيما، در نخستين جلسه‌ به منظور تعيين برنامه‌ها، نظرخواهي و ايجاد هماهنگي بين مسئولان و مديران شبكه‌هاي صدا و سيما در راستاي اجراي طرح قرآني 1445، گفت: با تأكيد معاون رئيس سازمان صدا و سيما در امور سيما، مقرر شد تا اين طرح كه چهار سال متوالي است، اجرا مي‌شود، امسال نيز به اجرا گذاشته شود.

وي افزود: طرح‌هاي چندرسانه 1441، 1442، 1443 و 1444 با همكاري شبكه‌هاي صدا و سيما و نهادها و سازمان‌هاي قرآني براي طيف وسيعي از مشتاقان به فراگيري و انس با قرآن كريم به اجرا گذاشته شد و هرساله ابعاد تازه‌اي به خود گرفت و امسال نيز اين طرح جدي‌تر و در ابعاد گسترده‌تري اجرا مي‌شود.

مدير شبكه قرآن و معارف سيما از انتخاب سوره مباركه «انفال» به عنوان محور طرح 1445 خبر داد و گفت: هر ساله يكي از سوره‌هاي قرآن كريم را محور اجراي اين طرح چندرسانه‌‌اي قرار مي‌‌دهيم تا آموزش روخواني، روان‌خواني، ترجمه، مفاهيم و تفسير را براساس سوره منتخب پيش ببريم و امسال نيز سوره انفال برگزيده شد. 


سه محور انتخاب سوره طرح قرآني 1445
وي دلايل انتخاب اين سوره را چنين بيان كرد: نام‌گذاري سال از سوي مقام معظم رهبري به نام «جهاد اقتصادي»، بيداري اسلامي در منطقه و قيام كشورهاي منطقه و شمال آفريقا، همچنين سوق دادن همگان به توجه به وحدت و انسجام ملي در آستانه انتخابات مجلس شوراي اسلامي ــ كه اواخر سال جاري برگزار مي‌شود ــ سه محوري بود كه براي انتخاب سوره طرح 1445 در نظر گرفته شد.

پيشنمازي زمان اجراي اين طرح را 26 خرداد‌ماه سال جاري، مطابق با سيزدهم رجب، ميلاد امام علي (ع)، اعلام كرد و افزود: خوشبختانه از مهرماه سال گذشته، شاهد تأسيس مدارس قرآني توسط وزارت آموزش و پرورش بوديم كه اين ظرفيت بسيار خوبي است كه بايد در طرح قرآني 1445 از آن بهره‌مند شد.

وي با بيان اين مطلب كه نهضت‌هاي آزادي‌بخش و ملت‌هاي مبارز منطقه، جريان مبارزه با استكبار جهاني را در جمهوري اسلامي ايران جست‌وجو مي‌كنند، افزود: طول اجراي اين طرح مدتي بين 70 تا 75 روز است و از دلايل ديگري كه سوره انفال برگزيده شد، تعداد آيات اين سوره(75 آيه) است و اين فرصت را در اختيار ما قرار مي‌دهد كه تمامي آيات اين سوره را در اين بازه زماني، طرح و مورد بررسي قرار دهيم.

پيش‌نمازي تصريح كرد: البته همچنان باب پيشنهادها باز است و هر سوره‌اي كه از سه محور گفته شده برخوردار باشد و تعداد آيات آن در بازه زماني 75 روزه قابل طرح باشد و پيشنهاد شود، مورد بررسي قرار خواهد گرفت و پيش‌بيني شده است كه علاوه بر پوشش داخلي اين طرح، تلاش شود تا بر فضاهاي بين‌المللي نيز احاطه يابيم و ميان‌برنامه‌هايي مرتبط با طرح 1445 براي شبكه‌هاي برون‌مرزي صدا و سيما در نظر گرفته شود.

نام‌گذاري سال از سوي مقام معظم رهبري به نام «جهاد اقتصادي»، بيداري اسلامي در منطقه و قيام كشورهاي منطقه و شمال آفريقا، همچنين سوق دادن همگان به توجه به وحدت و انسجام ملي در آستانه انتخابات مجلس شوراي اسلامي ــ كه اواخر سال جاري برگزار مي‌شود ــ سه محوري بود كه براي انتخاب سوره طرح 1445 در نظر گرفته شد
در ادامه اين نشست كه در سالن جلسات ساختمان شبكه قرآن و معارف سيما برپا شد، سيدعباس انجام، مدير گروه تلاوت و نغمات ديني اين شبكه قرآني كه دبيري برنامه‌هاي تلويزيوني طرح قرآني 1445 را نيز برعهده دارد، گفت: سوره‌هاي مباركه مريم، صف، حجرات نيز براي طرح 1445 پيشنهاد شده است.

وي افزود: سال گذشته همكاري خوبي بين شبكه قرآن با شبكه‌هاي يك، دو، سه، چهار و پنج سيما و شبكه‌هاي راديويي معارف و قرآن، همچنين سازمان‌ها، نهاد‌ها و مؤسسات قرآني صورت گرفت و موج قرآني را به راه انداخت و يك فضاي مجازي را براي ارائه آموزش‌هاي قرآني ايجاد كرد.

اين گزارش حاكي است، در اين نشست، ديگر مسئولان و مديران بخش‌هاي مختلف سازمان صدا و سيما نظرات و پيشنهادهاي خود را ارائه كردند؛ از جمله‌ اين نظرات اين بود كه برخلاف سال گذشته كه راديو قرآن و شبكه قرآن دو سوره متفاوت را برگزيده بودند، امسال هماهنگي و انسجام بيشتري برقرار شده و تمامي سازمان صدا و سيما حول محوريت يك سوره قرآن كريم، برنامه‌هاي قرآني خود را توليد و پخش كنند.

توجه به كودك و نوجوان در طرح قرآني 1445
همچنين پيشنهاد شد تا اسم مكملي براي طرح قرآني 1445 در نظر گرفته شود و «كتاب بيداري» يكي از اين پيشنهادها بود و يا اين‌كه اسم مكمل از طريق يك مسابقه پيامكي توسط مخاطبان شبكه قرآن برگزيده شود و نيز در اين جلسه مقرر شد تا در اجراي اين طرح تفكيك سني انجام شود و در صورت امكان براي سنين كودك و نوجوان سوره ديگري از قرآن مجيد در نظر گرفته شود.

سوره لقمان به دليل داشتن مضاميني كه براي سنين كودك و نوجوان مناسب است، يكي ديگر از سوره‌هايي بود كه توسط حاضران در اين جلسه براي طرح قرآني 1445 پيشنهاد شد.

لازم به ذكر است، جلسه هماهنگي مديران شبكه قرآن با مديران و مسئولان نهاد‌ها و سازمان‌هاي قرآني كشورمان فردا، دوشنبه، 12 ارديبهشت‌ماه، در همين محل برگزار مي‌شود.

يادآور مي‌شود، جلسه درون سازماني با اعضاي همكار در اجراي طرح‌ قرآني 1445 روزگذشته، دهم ارديبهشت‌ماه، با حضور مدير شبكه قرآن و معارف سيما و جمعي از مديران و مسئولان سازمان صدا و سيما در ساختمان شبكه قرآن برگزار شد. 

منبع: ايكنا

نسخه قابل چاپ
رتبه مطلب: 0.00، از 0 راي پيام هاي ديگران (1 نظر)

تعداد بازديد اين صفحه: 212
خانه | بازگشت | Quran Guest (qguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.