اخبار ويژه
گزارش مراحل آماده‌سازي نمايشگاه بين‌المللي قرآن
طراحي 9 بخش جديد در نمايشگاه قرآن با محوريت جذابيت براي بازديدكنندگان و به خصوص قشر نوجوان و با شعار «قرآن،‌ كتاب زندگي» براي بازديدكنندگان از آماده‌سازي هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم درنظر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا)، در آخرين روز از آماده‌سازي هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم، به گفته مسئولان اجرايي، حدود هفتاد درصد از غرفه‌ها در مكان خود مستقر شدند و مابقي غرفه‌ها تا ساعاتي قبل از شروع مراسم افتتاحيه به صورت كامل استقرار مي‌يابند.

در ابتداي ورود به فضاي داخلي شبستان،‌ بوي اسپري‌هاي رنگي، خبر از فعاليت دكوراتورها براي آماده‌‌سازي غرفه‌ها دارد. چينش كلي نمايشگاه كم و بيش شبيه چينش دوره قبلي نمايشگاه قرآن در سال گذشته است.

بخش‌هاي نمايش و فروش كتب ديني و قرآني،‌ نرم‌افزار،‌ بخش دانشگاهي،‌ بخش حوزوي و ... در طبقه هم‌كف شبستان واقع شده‌اند كه حجم بيشتر نمايشگاه از نظر وسعت و تعداد غرفه‌ها را به خود اختصاص دادند و البته بخش رسانه‌ها شامل خبرگزاري‌ها و صدا و سيما،‌ تقريبا در همان مكان قبلي در سال گذشته جاي دارند.

در طبقه هم‌كف شبستان، بخش نوجوان،‌ كه طبق گفته حجت‌الاسلام حميد محمدي، قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور قرآني، از بخش‌هاي جديد هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم است، با دكوري متفاوت و جذاب در حال آماده‌سازي است تا بتواند پذيراي اين قشر مهم باشد.

به نظر مي‌رسد بخش دانشگاهي امسال با تعداد غرفه‌هاي بيشتري در اين نمايشگاه قرآن حضور پيدا كرده است و اين مسئله از شركت برخي از دانشگاه‌ها براي نخستين بار در اين نمايشگاه، مشاهده مي‌شود.‌

به صورت كلي تاكنون غرفه‌هايي كه در دوره‌‌هاي قبلي نمايشگاه‌هاي ديني و قرآني شركت كردند،‌ به خاطر آماده بودن دكورها و محصولات قابل عرضه در اين چنين نمايشگاه‌ها، به آمادگي نسبي در استقرار در غرفه‌ها رسيده‌اند و اين امر در نهادهاي حوزوي و بخش انتشارات بيشتر مشاهده مي شود.

موسسات و نهادها سعي كردند كه در اين نمايشگاه تا حدي متفاوت با ساير ادوار برگزاري نمايشگاه حاضر شوند و اين مسئله از آماده‌سازي و چينش غرفه‌ها با سبكي جديد مشخص مي‌شود. همچنين بخش عفاف و حجاب در اين نمايشگاه از سراسر استان‌هاي كشور، نمايندگاني را دارد تا حاصل فعاليت‌هاي خود را در قالب گزارشي مصور، به بازديدكنندگان ارائه دهند.

در طبقه اول شبستان و نزديك به درب ورودي اصلي،‌ بخش بين‌الملل با غرفه‌هايي متحدالشكل با پس زمينه رنگ سفيد طراحي شده است. در فضاي مياني طبقه اول شبستان، همانند گذشته فضا به بخش‌هاي مختلف مركز هماهنگي، توسعه و ترويج فعاليت‌هاي قرآني كشور كه سهم عمده‌اي در برنامه ريزي و برگزاري نمايشگاه قرآن دارد اختصاص يافته است.

طراحي دكورهاي جديد با استفاده از المان‌هاي ديني و اسلامي و با بهره از غرفه‌هاي متحدالشكل به صورت خانه‌هاي گلي و خشتي، طراحي بخش خانواده با غرفه‌هايي با رنگ‌هاي شاد،‌ استفاده از پوسترها و بنرهايي در ابعاد بزرگ در بخش صهيونيسم‌شناسي و جنگ نرم،‌ همگي خبر از طراحي بخشي جذاب براي بازديدكنندگان از نمايشگاه قرآن دارد.

سرو صداي فعاليت سيستم‌هاي تهويه فضاي شبستان، كه براي نخستين بار از زمان بهره‌برداري اين مكان، مورد بهره برداري قرار گرفته است،‌ اين اميد را القا مي‌كند كه فضاي مطبوعي براي بازديدكنندگان از نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم فراهم آمده است.

در بخش‌هاي بيروني فضاي شبستان نيز تابلوهاي اعلانات و معرفي مسيرهاي اياب و ذهاب، فضاي ويژه براي غرفه‌هاي اطلاع‌رساني، سازمان‌ها و نهادها خيريه و ... نيز در نظر گرفته شده است.

يادآوري مي‌شود، مراسم افتتاحيه هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم امشب بعد از نماز مغرب و عشا و با حضور 500 نفر از مديران و فعالان قرآني كشور برگزار مي‌شود. منبع: ايكنا